Thursday, 30 August 2012
Wednesday, 29 August 2012
Monday, 27 August 2012
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
TAHUN 5
Mata Pelajaran :
Bahasa Melayu
Tahun : 5
Tangkas
Bilangan Pelajar : 32 orang
Tarikh : 11 Ogos
2012
Masa : 9.15
pagi hingga 10.15 pagi (60 minit)
Tajuk :
Kisah dan Teladan (Upin dan Ipin)
Fokus Utama : 10.3 Membuat ringkasan daripada bahan yang didengar
atau dibaca.
atau dibaca.
Aras1
i. Mengecam dan menyusun
idea utama daripada video
yang ditonton.
Fokus Sampingan : 3.1 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara
yang ditonton.
Fokus Sampingan : 3.1 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara
atau tajuk
dengan menggunakan kata, istilah, frasa,
struktur ayat yang betul, dan laras bahasa yang sesuai.
struktur ayat yang betul, dan laras bahasa yang sesuai.
: Aras 1
ii. Mengemukakan maklumat dengan jelas dan tersusun.
ii. Mengemukakan maklumat dengan jelas dan tersusun.
Objektif :
Pada akhir pelajaran ini, murid-murid dapat: Pembelajaran 1. memahami dan menyatakan isi-isi penting mengikut
urutan cerita dalam klip video.
2. membina lima ayat berdasarkan kosa kata yang
terdapat dalam klip video.
urutan cerita dalam klip video.
2. membina lima ayat berdasarkan kosa kata yang
terdapat dalam klip video.
3.
menjawab 3 soalan pemahaman dengan tepat
berdasarkan klip video yang ditonton.
berdasarkan klip video yang ditonton.
Sistem Bahasa : Tatabahasa – Ayat penyata, ayat tanya, kata nama
am,
Kosa Kata – Teladan, berpuasa,
Kosa Kata – Teladan, berpuasa,
Pengisian Kurikulum : Ilmu
– Pendidikan Moral
Nilai Murni : Kesyukuran, jujur, baik hati, prihatin, bekerjasama dan
berhemah tinggi.
Kemahiran Bernilai : Kemahiran Berfikir (menginterpretasi, mentafsir, membuat Tambah (KBT) kesimpulan)
berhemah tinggi.
Kemahiran Bernilai : Kemahiran Berfikir (menginterpretasi, mentafsir, membuat Tambah (KBT) kesimpulan)
Teori Kecerdasan Pelbagai (Interpersonal), Kontekstual
(Pengetahuan lalu dan sekarang) Pengetahuan sedia : Murid telah sedia maklum tentang keperluan puasa ada
(syarat-syarat puasa) dan bentuk-bentuk ayat.
(Pengetahuan lalu dan sekarang) Pengetahuan sedia : Murid telah sedia maklum tentang keperluan puasa ada
(syarat-syarat puasa) dan bentuk-bentuk ayat.
Nilai Murni : Kesyukuran, jujur, baik hati, prihatin, bekerjasama dan
berhemah tinggi.
berhemah tinggi.
Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran:
Langkah/ Masa
|
Isi Kandungan
|
Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
|
Catatan
|
Set Induksi
(5 Minit)
|
Kisah dan Teladan
|
Guru: Bersoal jawab dengan murid:
1. Murid menyusun kad huruf. 2. Apakah yang dilakukan oleh orang Islam bersempena dengan bulan
puasa/Ramadhan? 3.
Apakah maksud puasa?
|
ABM: Power Point
KBT: Kontekstual
|
Langkah 1
(10 Minit)
|
Menonton klip video - Upin dan Ipin ‘Kisah dan Teladan’
|
Guru: 1. Menunjukkan klip video Upin dan Ipin.
2. Murid diminta memberi perhatian dan mencatat maklumat semasa
menonton klip video.
Murid:
Berada berada dalam kumpulan yang telah diagihkan pada
sesi pengajaran dan pembelajaran lepas.
|
ABM:
Klip Video (tapak Pembelajaran)
Nilai:
Kerjasama
Strategi P&P:
Konstekstual
|
Langkah 2
(15 Minit)
|
Perbincangan dan Pembentangan Hasil Kumpulan
|
Guru:
1. Berdasarkan klip video, guru meminta murid menjawab
soalan yang terdapat di dalam lembaran kerja mengikut kumpulan masing-masing.
2. Guru membimbing murid menyelesaikan tugasan yang
diberikan.
Murid:
1. Berbincang dalam kumpulan bagi mencari jawapan.
2. Wakil kumpulan membentangkan hasil perbincangan
kumpulan masing-masing.
Contoh Soalan:
Berdasarkan klip video: Kumpulan 1: 1.
Siapakah yang tercedera kerana bermain mercun? 2. Mengapakah
Mail tidak berpuasa? 3. Bilakah
Fizi dan kawan-kawannya bermain mercun?
Kumpulan 2: 4.
Mengapakah tangan Fizi cedera? 5. Di
manakah perbualan Upin, Ipin dan rakan-rakannya? 6. Siapakah watak-watak dalam cerita Upin
dan Ipin?
Kumpulan 3: 7.
Siapakah yang tidak berpuasa? 8. Apakah
kebaikan berpuasa? 9. Apakah keburukan
bermain mercun? 10.
Apakah yang dibuat oleh Upin, Ipin dan rakan sekelas sebelum pulang?
|
ABM: Lembaran Kerja (Lampiran 1)
KBT: Mengumpul maklumat
Nilai: Kerjasama, memberi perhatian,
kemasyarakatan
|
Langkah 3
(15 Minit)
|
Senaraikan perkara penting
(Berkumpulan)
|
Guru:
Berdasarkan klip video, murid diminta menyenaraikan 3
perkara penting.
Murid:
Murid menonton semula video dan mencatat perkara penting
yang dikenalpasti di dalam video yang ditonton.
|
ABM: Buku teks, Lembaran Kerja (Lampiran
2)
KBT: Menjana idea
Strategi P&P: Konstruktivisme
|
Langkah 4
(10 Minit)
|
Bina ayat: Latihan (Buku
Latihan)
|
Guru: Meminta murid
membina 5 ayat berdasarkan kosa kata yang disenaraikan.
Murid:
Secara individu, murid membina ayat.
|
ABM: Kad Kosa Kata
KBT:
Menjana idea
Strategi P&P:
Konstruktivisme
|
Penutup
(5 Minit)
|
Pengukuhan dan Penilaian
|
Guru:
1. Meminta murid menghantar kerja yang sudah disiapkan.
2. Bersama-sama dengan murid merumuskan isi pelajaran pada
sesi tersebut.
3.Memberikan markah kepada murid yang memberikan kerjasama
dengan baik pada carta bintang.
|
ABM:
Carta Bintang
|
(LAMPIRAN 1)
Jawab semua soalan berdasarkan klip video
yang ditonton.
Kumpulan 1: 1. Siapakah yang tercedera kerana
bermain mercun?
______________________________________________________________ 2. Mengapakah Mail tidak berpuasa?
______________________________________________________________ 3. Bilakah Fizi dan kawan-kawannya
bermain mercun?
______________________________________________________________
Kumpulan 2: 4. Mengapakah tangan Fizi cedera?
______________________________________________________________ 5. Di manakah perbualan Upin, Ipin dan
rakan-rakannya?
______________________________________________________________ 6.
Siapakah watak-watak dalam cerita
Upin dan Ipin?
______________________________________________________________
Kumpulan 3: 7. Siapakah yang tidak
berpuasa?
______________________________________________________________ 8.
Apakah kebaikan berpuasa?
______________________________________________________________ 9.
Apakah keburukan bermain mercun?
______________________________________________________________ 10.
Apakah yang dibuat oleh Upin, Ipin dan rakan sekelas sebelum pulang?
______________________________________________________________
______________________________________________________________
LAMPIRAN 2
ARAHAN
: Bincangkan dan senarai isi-isi penting berdasarkan video dan isi tambahan
mengikut topik yang diberikan.
Kumpulan 1: Akibat bermain mercun:
1.___________________________________________________________
2.___________________________________________________________
3.___________________________________________________________
4.___________________________________________________________
5.___________________________________________________________
Kumpulan 2: Kebaikan berpuasa:
1.___________________________________________________________
2.___________________________________________________________
3.___________________________________________________________
4.___________________________________________________________
5.___________________________________________________________
Kumpulan 3: Senaraikan nilai murni daripada
cerita ‘Kisah dan Teladan’.
1.___________________________________________________________
2.___________________________________________________________
3.___________________________________________________________
4.___________________________________________________________
5.___________________________________________________________
|
Subscribe to:
Posts (Atom)